Kuşadası

Aydın’a 54 km uzaklıkkta , Kuşadası körfezinin doğu ve güneydoğusundaki kıyı ovasıyla , gerisinde kalan alçak yayayı kaplar. Doğusu ve güneyi dağlarla çevrilidir. Adını önündeki Güvercin Adası’ndan ilçe ,turizm açısından Türkiye’nin önemli merkezlerinden biridir. İlçenin kuzeyinde Selçuk ve Pamucak ve güneyde Dilek yarımadası yer alır. Kuşadası, Efes ,Meryemana, Milet,Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerine yakındır.İlçede Çıban(Yavansu) , Venüs, Güzelçamlı ve Davutlar kaplıcaları, Aslanlı ve Zeus mağaraları , Dilek Yarımadası Milli Parkı ve park içinde yer alan koylar, içmeler ilkbahar, yaz, sonbahar mevsimlerinde yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Dilek Yarımadası’nı denizden dolaşmak isterseniz karşınıza Tavşan Adası , Su Adası, ve Sandal Adası çıkar.

Kent, çağlara göre değişen yerleşimlerden oluşmuştur. İlk yerleşim olan Neopolis ‘Yılancı Burnu’ denilen yerde İonyalılar tarafaından kurulmuştur. Pygela Antik Kenti ise ilçenin kuzeyinde yer alır. Kuşadası’nın en eski camisi, olan Kale Camisi, Kuşadası ‘nı çeviren surlar da Osmanlı Dönemine aittir.

Pygela

Kentin kuzeyinde yer alır. Efsanaye göre Agamemmon’un askerleri tarafından kurulmuştur. Agamemmon’un askerlerinn bir kısmı bir çeşit hastalıktan dolayı burada bırakılmışlar ve bunlar kentin ilk halkını meydana getirmişlerdir. Strabon’un bildirdiğine göre Pygela’da Artemis Munykhia tapınağı bulunmaktadır.

K